Príbeh pani Marty

Pani Marta Matisová bojovala celý život s nadváhou. V roku 2019 k tomu pribudli aj zvýšené glykémie. Nechcela ísť cestou farmakologickej liečby diabetu. Pokúšala sa zmeniť svoje stravovanie k zdravšiemu, obmedziť veľkosť porcií, no jej váha a glykémie sa zlepšili len minimálne. Radikálna zmena nastala až vďaka NFI protokolu. Prečítajte si jej príbeh.

Zdravotný stav pred začatím NFI protokolu:

Príbeh pani Marty Matisovej začal, keď si v roku 2019 prvý krát namerala zvýšenú glykémiu nalačno, čo neskôr potvrdila i všeobecná lekárka. Test, v ktorom glykémia po jedle do troch hodín klesla pod hodnotu 6, bol v poriadku. S lekárkou sa preto dohodla, že sama začne s cukrom bojovať a glykémiu si bude pravidelne monitorovať.

Keďže otec pani Marty bol diabetik a mladšia sestra už potrebovala inzulín, od prvého momentu to brala vážne. Začala upravovať zloženie jedla, snažila sa znižovať i jeho množstvo.  Takmer každý deň prešla 4 až 8 km, cvičila pilates, chodila do fitka a poriadne si vždy zamakala aj na svojej veľkej záhrade.

Takto svojpomocne sa jej podarilo trochu schudnúť a dostať glykémiu na úroveň cca 6,5. Ďalej sa však už váha ani glykémie nepohli, nech robila čokoľvek.

Marta Matisová - Tabuľka glykémií a hmotnosti pred začatím NFI protokolu

Začiatky na NFI protokole:

Pani Marta sa prihlásila do programu vzdelávania v oblasti diabetu, ktorý našla v ponuke svojej zdravotnej poisťovne Dôvera. Nič nové od toho ale neočakávala, keďže mala pocit, že sa cukrovke už neubráni. Opak bol však pravdou.

Dozvedela sa tam o existencii NFI protokolu. Pretože sa už dlhšie pohrávala s myšlienkou obmedziť v strave mäso, rozhodla sa okamžite. Už len počkala, kým prejdú Vianoce a hneď po Novom roku sa pustila do stravovacieho plánu.

Začiatky stravovania neboli pre pani Martu úplne jednoduché, keďže býva na dedine, kde je len malý obchod.

Nakupovanie:

Keď obdržala svoj prvý NFI protokol, zatočila sa jej hlava. O niektorých použitých potravinách ešte predtým nepočula. Bola však rozhodnutá sa s tým popasovať. Vyčlenila si čas, a veľmi podrobne si prezrela supermarkety a zašla aj do obchodu so zdravou výživou. Zistila, že potraviny sú bežne dostupné v Kauflande či v TESCU a dokonca si väčšinu dokáže nakúpiť vo väčšom obchode v susednej dedine. Napokon sa ukázalo, že do mesta do supermarketu jej stačí zájsť po chýbajúce potraviny raz za dva týždne.

Príprava jedál:

Nikdy predtým si nevarila jedlo zvlášť na obed a na večeru. V prvom momente sa zľakla ako to bude stíhať. Do procesu prípravy jedál jej však stačilo vniesť trochu plánovania. Ako prezradila:

  • ak je v jedle ryža, dám ju variť ako prvú a kým je hotová, prichystám si zvyšok
  • zemiak do kapustnice si uvarím osobitne v slanej vode a potom ho už uvarený pridám do polievky, nakoľko v kyslej kapustnici by sa varí príliš dlho
  • ak pripravujem jedlo pre dvoch, trvá mi to pol hodinu až hodinu. Ak robím jedlo iba pre seba, doba prípravy je trochu kratšia. Môj manžel je šikovnejší, ten to vie ešte viac urýchliť.
Chýbali presné množstvá:

NFI protokol nie je kaloricky obmedzený a človek môže zjesť koľko mu chutí. Preto sa na stravovacom pláne neuvádzajú množstvá potravín. Treba si poskúšať kým človek príde na to koľko si pripravovať.

Cena:

Najideálnejšie je, absolvovať NFI protokol počas leta a jesene, keď je cena zeleniny a ovocia najnižšia. Taktiež veľa potravín sa dá použiť aj z vlastnej záhradky.

Dochucovanie:

Jedlá pani Marty chutili, okrem možno 2 – 3 výnimiek, ktoré by si už teraz vedela dochutiť lepšie. Podľa tvorcov NFI protokolu sa pri dochucovaní treba vyhnúť rasci, škorici, kurkume, čili, medvediemu cesnaku. Tieto koreniny obsahujú chemické látky, ktoré by ovplyvnili výsledok NFI protokolu. Zo zeleninových bujónov je môžete použiť len tie, ktoré obsahujú čistú sušenú zeleninu.

Zámena potravín:

Pani Marta Matisová nás požiadala o zakomponovanie jabĺk z ich vlastnej záhradky do NFI protokolu. V mnohých prípadoch to išlo. Nikdy si však potraviny v NFI protokole nezamieňajte sami, narušili by ste naplánované chemické reakcie.

NFI deníček pani Marty:
Tento obrázok je vytvorený kombináciou dvoch fotografií pani Marty Matisovej, ktorá nasledovala NFI protokol od januára 2022 do Apríla 2022. Pani Marta bola na NFI protokole presne 10 týždňov. Fotografia vľavo je pani Marta pred začatím NFI protokolu a fotografia vpravo je pani Marta o 3 mesiace neskôr po ukončení NFI protokolu. Dosiahla zníženie hmotnosti o 10 kg a úpravu ranných glykémií na normálne hodnoty.
2. január 2022:

Hmotnosť 91,2 kg, obvod pása cez pupok: 112 cm.

18. január 2022:

Hmotnosť 90,2 kg.
Na 11. deň som NFI protokol (diétu) prerušila (lyžovačka) na 5 dní. Dodržala som vegetariánsku stravu, ale stravovala som sa v reštaurácii. Váha mi vybehla z 88,9 na 91,8 kg (asi veľa soli a určite viac jedla), ale rýchlo sa vracia dole.
Vo štvrtom dni stravovania podľa NFI mi klesla glykémia na lačno pod hodnotu 6 a drží sa tam.

31. január 2022:

Hmotnosť 88,1 kg, obvod pása cez pupok 110 cm.
Jedlá podľa NFI protokolu mi stále chutia a vôbec nie je problém si ich pripraviť.

14. február 2022:

Hmotnosť 85,5 kg, obvod pása cez pupok 108 cm.
Priemerná glykémia na lačno v 29-35 deň stravovania podľa NFI protokolu: 5,09

24. február 2022:

Hmotnosť 83,4 kg.

Cítim, že mi chýba energia. Ráno pred raňajkami. Počas chôdze (denne 6-7 km), ak nekráčam hneď po najedení. Ale ten úbytok váhy je úžasný! A to som chcela len dostať rannú glykémiu do normálu :-).

2. marec 2022:

Hmotnosť 82,9 kg, obvod pása cez pupok 106 cm.

Marta Matisová - tabuľka glykémií a hmotnosti počas desiatich týždňov nasledovania NFI protokolu.

Ako som sa cítila?

Prvé štyri týždne som vôbec nemala hlad. Neskôr sa v predpise objavili jedlá s veľmi nízkym počtom kalórií. Vtedy som si musela dať pozor, aby som sa na svoju dennú prechádzku v rýchlom tempe nevybrala pred jedlom, ale napríklad hneď po obede. Kým som na to prišla, stalo sa mi, že som dorazila domov doslova z posledných síl. Ale neurobil to nízky cukor v krvi. Pamätám si jeden taký prípad – cukor bol 4,9.

Všimla som si aj, že som najmä zo začiatku bola veľmi smädná. Telo si doslova pýtalo vodu. Nikdy predtým som nič také nezažila. Teraz to už tak výrazne necítim.

A ešte som zaregistrovala ďalšiu vec. Často som mávala bolesti pod pravým rebrom. V minulosti som absolvovala nejaké vyšetrenia, ktoré ukázali, že moje pečeňové testy neboli celkom v poriadku. Sono vravelo o stukovatenej pečeni. Tieto problémy som mala aj v období pred diétou. NFI diéta ich v priebehu zhruba dvoch týždňov odstránila a dodnes sa nevrátili. Škoda, že som si nenechala urobiť pečeňové testy pred diétou.

Stravovací predpis som dodržiavala presne, bez akýchkoľvek odchýlok. Mojou hlavnou ambíciou bolo dostať do normálu glykémiu. To, že som v mojom veku ešte aj schudla, je úžasné. Viem to oceniť najmä preto, že som sa pokúšala chudnúť v mojom živote veľakrát.

Poznámky k tabuľke:
Glykémia predstavuje priemernú hodnotu za mesiac, resp. za dni stravovania podľa NFI protokolu (Glukomer Accu Check Performa).
Hmotnosť je buď rozmedzie za uvedený mesiac alebo hodnota v posledný deň sledovaného obdobia stravovania podľa NFI protokolu.

— Prečo NFI? —

Citát od Hippokrata na hlavnej stránke NFI protokolu "Nech jedlo je vaším liekom a liek je vaším jedlom".

Už Hippocrates, otec medicíny, pred naším letopočtom vedel že strava ktorú konzumujeme môže naše ochorenia spôsobiť, ale ich aj vyliečiť. NFI protokol je toho priamym dôkazom. Vyskúšajte aspoň dva týždne. Vaše telo Vám bude za to vďačné.

Pred a po NFI

Prečítajte si inšpiratívne príbehy ľudí, ktorí absolvovali NFI protokol a výrazne zlepšili svoje zdravie a kvalitu života.
Miroslav Z. pred a po NFI protokole - príbeh hudobníka, ktorý sa vďaka NFI protokolu zbavil diabetologickej liečby.
Ako NFI protokol pomohol Miroslavovi Z. zbaviť sa liečby diabetu 2. typu
Diabetička Mária Sikorová
Diabetička Mária Sikorová
Janka Brezinová - NEDU Ľubochňa
Janka Brezinová - NEDU Ľubochňa
Peter P. (Prvý NFI pacient)
Peter P. (Prvý NFI pacient)
Marta Matisová pred a po NFI protokole
Marta Matisová pred a po NFI protokole