Hudobník Mgr. Miroslav Záhradník, PhD. (ročník 1975)

Pán Mgr. Miroslav Záhradník., PhD. sa ku nám dostal cez program poisťovne Dôvera – „DôveraPomáha diabetikom“. Na stránke poisťovne vyplnil dotazník so záujmom o NFI protokol, na základe čoho sme ho spätne kontaktovali. Jeho odhodlanie zlepšíť svoj zdravotný stav mu prinieslo očakávaný výsledok.

V septembri 2024 nám pán Miroslav poslal nádherný e-mail s poďakovaním, na základe ktorého sme ho požiadali o zdieľanie jeho príbehu na našich stránkach. Nakoľko je sám autorom niekoľkých kníh, spracoval ho naozaj pútavo a zaujímavo:

Miroslav Záhradník jún 2022 (v ľavo), koncert v novembry 2023 (v pravo)

Dňa 7.10.2024 nám pán Miroslav napísal:

Som hudobník, muzikológ a hudobný pedagóg. Vždy som sa považoval skôr za tvorivú nočnú sovu, než za ranné vtáča a tomu som prispôsoboval aj svoju životosprávu. Spávať som chodil značne neskoro, v zamestnaní som veľa aktívneho pohybu nemal.

Moja rodinná anamnéza

Môj otec je diabetik a hypertonik a niekedy okolo mojej tridsiatky mi len tak preventívne po spoločnom obede zmeral krvný cukor aj krvný tlak. Už vtedy ma upozornil na zvýšenú nameranú hodnotu glykémie (oproti štandardu po jedle) aj krvného tlaku a povedal mi, že mám zjavnú predispozíciu k týmto ochoreniam geneticky zdedenú po ňom.

Alarm v hlave mi zaznel len na krátko

Od svojej tridsiatky som sám na sebe pozoroval sklony k nadváhe, BMI cca 30. Keď sa k tomu pridal cukor, okamžite som sa dal na diétu. Schudol som niekoľko kilogramov a bol som presvedčený, že všetko už bude v poriadku.

V priebehu nasledujúcich desať rokov, vždy keď sa moja hmotnosť dostala nad esteticky kritickú hodnotu, som sa niekoľko krát pokúšal prejsť na vegetariánsku stravu. Zakaždým sa mi podarilo aj schudnúť a cítil som sa zdravotne dobre, ale v prostredí s našimi malými deťmi som neustále skĺzal do bežných “nezdravých” návykov.

Po štyridsiatke to už so mnou šlo dolu vodou

Moje pracovné vyťaženie stúpalo a ja som sa okolo svojej štyridsiatky rozhodol aj pre doplnenie svojej kvalifikácie vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa. To som úspešne absolvoval popri vyučovaní na troch školách súčasne. Stres, nedostatok spánku, písanie dizertačnej práce v období narodenia našej najmladšej dcérky (2018) sa už výrazne prejavil na mojom zdraví.

Nadváha (v tom čase som dosiahol hmotnosť 105 kg pri výške 182 cm) a vysoký krvný tlak boli jasné signály, že niečo nie je v poriadku. Napriek všemožnej snahe som po svojej 40.tke nedokázal ani schudnúť. Stále som sa ale kvôli svojmu syndrómu bieleho plášťa neodvážil navštíviť lekára a požiadať o preventívku.

Návšteve lekára som sa už nevyhol

Čoraz častejšie som pozoroval búšenie srdca, vysoký krvný tlak, nočné potenie. Lekára som navštívil až keď sa mi v sparných letných dňoch vytvorila na koži nepríjemná kvasinkové infekcia, ktorá sa dlhšiu dobu nechcela hojiť. Bolo to koncom roku 2020.

Pri krvných testoch mi odhalili vysokú rannú glykémiu, okolo 11. Tú hodnotu som však pripisoval svojmu typickému stresu z návštevy lekára a rozhodol som sa znova to riešiť iba zlepšením životosprávy – prechodom na vegetariánsku stravu. Začal som zároveň užívať lieky na vysoký krvný tlak.

Snaha o zdravú životosprávu u mňa opäť zlyhala

Stravou sa mi zdravotný stav zlepšil, a tak aj napriek odporúčaniu svojho obvodného lekára som na diabetológiu zatiaľ nešiel.

Všemožne som sa snažil schudnúť, ale nešlo to aj napriek zaradeniu viac pohybu a cvičenia do môjho režimu.

Snažil som sa ako vegetarián podľa rady jedného fit trénera pridať viac bielkovín do svojej stravy a tak som zvýšil podiel tofu a sójových produktov. Aj tak som nedokázal výraznejšie schudnúť a dokonca som si vytvoril alergiu na sóju. Rezignoval som na vegetariánstvo, lebo sója sa nachádza takmer vo všetkých polotovaroch pre vegetariánov.

Moja snaha o zdravú životosprávu mi vydržala asi rok. Bol som zo seba značne frustrovaný, že popri všetkých povinnostiach nedokážem upraviť svoju nadváhu tak, aby som dosiahol nejaké lepšie výsledky na najbližšej preventívke.

Ranná glykémia: 14 mmol/l

Nasledujúca preventívna prehliadka v apríli 2023 už odhalila rannú glykémiu 14. Môj praktický lekár ma rázne požiadal o neodkladnú návštevu diabetológa. Bol som si vedomý, že sa musím zveriť do rúk odborníkom, no nedokázal som sa stotožniť s predstavou, že by som mal postupne skončiť na nejakých silných antidiabetikách alebo dokonca na inzulíne.

Dočítal som sa o existencii NFI protokolu

Vedel som, že stravou možno diabetes eliminovať, len som netušil ako správne na to. Na moje veľké prekvapenie som objavil informácie o NFI protokole, možnosti liečby diabetu špeciálnou kombináciou rastlinnej stavy, o ktorej som dovtedy ešte nepočul.

Dôveryhodnosť vo mne vyvolalo aj to, že NFI protokol ponúkala vo svojom programe poisťovňa Dôvera a využíva ho aj Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni (NEDÚ).

Keďže už viac krát som sa pokúšal stravovať vegetariánsky, nadchla ma možnosť teraz už naozaj seriózne a natrvalo zmeniť svoje stravovanie a pohybové návyky.

Moje pokusy s vegetariánskou stravou

Trvalo takmer dva mesiace od mojej varovnej preventívky až do dňa, kým som v mojom okolí zohnal diabetológa, ktorý ponúka NFI protokol ako alternatívu ku konvenčnej liečbe diabetu.

Počas tohto prechodného dvoj-mesačného obdobia som sa znova začal stravovať vegetariánsky a schudol som na 96 kg. Kúpil som si svoj prvý glukometer, ranné hodnoty glykémie som však mal stále okolo 10.

Prvá návšteva diabetológa

Pri prvej návšteve diabetológie v Trnave mi po tejto mojej dvojmesačnej vegetariánskej diéte zistili hodnotu glykovaného hemoglobínu 9,8 % (DCCT). Hodnota rannej glykémie pri odbere bola dokonca veľmi podobná hodnote nameranej na poslednej preventivke: 13,07 mmol/l. Čiže hodnoty boli stále veľmi vysoké.

MUDr. Lacka mi predpísal tabletky Gliclada 5mg a veľmi ocenil moju snahu zmeniť doterajšiu životosprávu ako aj snahu skúsiť NFI protokol. Povedal mi, že s NFI majú vynikajúce skúsenosti aj vynikajúce výsledky. Chce to len trochu odhodlania. Takisto mi povedal, že po krátkom čase na NFI protokole budem môcť znížiť dávku predpísaného lieku na polovičnú a postupne liek úplne vysadiť.

Údaje pre prípravu prvého NFI protokolu
Dátum: 6. júla 2023
Diabetológ: MUDr. Jozef Lacka PhD, MBA
Rok narodenia: 1974
Výška: 182 cm
Počiatočná hmotnosť: 96 kg (obvod pása 102 cm)
Potravinové alergie: sója, arašidy
Liečba (diabetológia): Gliclada 30mg ráno
Liečba (kardiológia): Stadapyrin 100mg, Nebilet 5mg ráno, Pricoron 5mg ráno, Amlodipin 5mg večer
Miroslav Záhradník - laboratórne výsledky z diabetologickej kontroly 2.6.2023 (pred začatím NFI protokolu)

Pánovi Miroslavovi načasovanie na NFI protokol veľmi zapasovalo, nakoľko ako pedagógovi sa mu od júla začínali prázdniny. NFI protokol začal nasledovať okamžite s prvým prázdninovým dňom. Sójové mlieko podľa našich pokynov nahrádzal ovseným alebo mandľovým a tofu cícerom. 

Obdržal som svoj prvý NFI protokol

Po obdržaní svojho prvého NFI jedálnička som sa s nadšením pustil do liečby stravou.

Som síce hudobník a muzikológ, ale strednú školu som absolvoval chemickú priemyslovku odbor analytická chémia, takže chemické reakcie sú mi blízke a bolo mi teda jasné, že NFI stravovací protokol treba presne dodržiavať, aby reakcie lipolýzy prebiehali ako treba.

Už po pár dňoch som bol pozitívne šokovaný, ako účinná je kombinácia potravín v NFI protokole.  Aby som ešte viac podporil tento typ liečby, do svojej rutiny som zaradil aj pravidelné večerné kondičné prechádzky.

1. mesiac na NFI protokole – vysadenie diabetologickej liečby

Už po dvoch týždňoch som sa s predpísaným liekom na cukrovku 2x dostal do hypoglykémie a cítil som, že je tento liek pre mňa už prisilný. Po telefonickej konzultácii s MUDr. Lackom som jeho dávku znížil na polovičnú (dňa 15.7.2023).

Po mesiaci od začiatku NFI protokolu som cítil, že Glicladu už vôbec nepotrebujem a MUDr. Lacka súhlasil s vysadením tohto lieku (29.7.2023). Aj bez lieku bola moja ranná glykémia okolo 5,5.

Čo sa týka krvného tlaku, ten sa držal s liekmi v hodnotách cca 120-125/80, večer v kľude 120/75. Klesol mi ale pulz na cca 55 v kľude, niekedy aj menej, preto mi môj obvodný lekár odporučil znížiť tabletku Nebilet 5mg na polovicu. Zvyšné dve tabletky Pricoron 5mg ráno a Amlodipin 5mg večer som užíval naďalej pravidelne.

Úprimne NFI tímu ďakujem, že priniesli tento spôsob liečby, ktorý je neuveriteľne účinný a po necelom mesiaci NFI stravovania som mohol vysadiť lieky na glykémiu a redukovať lieky na srdce.

2. mesiac na NFI protokole – alergia na sóju sa vytratila

Pomaly som skúsil podľa receptov zaradiť do svojho jedálnička tofu a zistil som, že mi už nerobí nijaké problémy. Pritom na hocičo, čo obsahovalo sóju som mal ešte pred rokom dosť silnú alergiu.

Čo ma však najviac tešilo, ranná glykémia sa mi držala aj bez liekov v norme, priemer rannej glykémie nalačno som mal okolo 5.4.

V polke augusta som bol na preventívnom CT vyšetrení v NUSCH, pretože moje EKG ukazovalo podozrenie na ischemickú chorobu srdca. Keďže mám syndróm bieleho plášťa (vždy pri návšteve lekára mám príliš vysoký tlak), môj kardiológ mal podozrenie, či mám v poriadku prietok ciev pri srdci. Výsledky CT srdca ale dopadli výborne, pani doktorka mi oznámila, že mám ukážkové CT srdca a že všetko je v poriadku. Verím, že tomu napomohla aj moja aktuálna NFI diéta a samozrejme pravidelný pohyb. Na kardiológii, na základe výsledkov CT vyšetrenia, mi odporučili prestať užívať ďalší liek, Stadapyrin, ktorý som bral preventívne proti tvorbe krvných zrazenín.

Takisto si všímam, že sa mi zlepšil zrak, už pár rokov som mal problém čítať malé písmenká, aj keď nosím okuliare. Teraz sa mi číta omnoho lepšie! 🙂

Jedlá na NFI protokole

Čo sa týka jedál, z NFI mám najradšej všetky polievky a hummus. Takisto som zistil, že keď mám v recepte tofu, cítim sa po ňom veľmi dobre a dlhšie sýty. Vynikajúca sýta večera bola pre mňa baklažán s tofu a paprikou. 🙂

Chcem sa podeliť o svoju radosť

Nechcem zostať len pozitívnym štatistickým číslom, tak by som sa chcel podeliť aj so svojou tvorbou. Teraz v augusta vyšla moja knižka s pesničkami pre deti o hudobnej teórii: Muzička a jej čarovný svet. Na mojej stránke si môžete pozrieť aj hudobnú tvorbu mojej kapely PoeticGARDEN: http://mirozahradnik.com.

3. mesiac na NFI protokole – obvod pása: mínus 15 cm

Moja hmotnosť dosiahla 85 kg, a už pár dní sa drží na tejto hodnote. Aj obvod pása sa pekne zmenšil, redukciu hmotnosti v apríli som začínal na dlhodobom obvode pása cca 106 cm, teraz je to 91 cm.

Diabetologická kontrola po 3 mesiacoch nasledovania NFI protokolu

Po troch mesiacoch NFI protokolu mi krvné testy na glykovaný hemoglobín ukázali hodnotu neuveriteľných 5.18. Bol som nadšený rovnako ako aj MUDr. Lacka a tím NFI, ktorý ma vždy povzbudzoval pri každom novom jedálničku a pochválil ma pri mojich pravidelne nameraných glykémiách.

Podotýkam, že mám skúsenosť aj s vegetariánskym stravovaním, ale to mi v porovnaní s NFI neprinieslo nejaké badateľné zlepšenie krvnej glykémie.

Počas 3 mesiacov môjho NFI protokolu som schudol 10,5 kg (na 85,5 kg), celkovo som zo svojej dlhodobej hmotnosti podarilo ubrať cca 17 kg.

Do normálu sa dostali aj ostatné hodnoty sledované z krvi a moču.

Tabuľkové porovnanie výsledkov po 3 mesiacoch na NFI protokole
Testy z 2.6.2023 Testy z 12.10.2023 Normálne hodnoty
Hmotnosť 96 kg 85 kg BMI 23 a menej
HbA1c (DCCT) 9,82 % 5,18 % < 6 %
HbA1c (IFCC) 83,83 mmol/l 33,11 mmol/l < 42 mmol/l
Glukóza v sére 13,07 mmol/l 6,39 mmol/l [ 4,0 – 5,5 ]
Cholesterol v sére 5,25 mmol/l 4,09 mmol/l [ 3,1 – 5,0 ]
LDL cholesterol 3,63 mmol/l 2,55 mmol/l < 3.0 mmol/l
HDL cholesterol 1,08 mmol/l 1,14 mmol/l [ 1,00 – 2,70 ]
Triglyceroly 3,14 mmol/l 1,95 mmol/l [ 0,45 – 1,70 ]
Liečba (diabetológia) Gliclada 30mg ráno žiadne  –
Liečba (kardiológia) Stadapyrin 100mg,
Nebilet 5mg ráno,
Pricoron 5mg ráno,
Amlodipin 5mg večer
Pricoron 5mg ráno,
Agen 5mg večer
 –
Potravinové alergie sója, arašidy žiadne  –
Po ukončení NFI protokolu

Postupne som sa učil zaviesť do bežných každodenných povinností nové stravovacie návyky, keďže som už presne nenasledoval NFI protokol. 2-3 kilá som pribral, zhrešoval som hlavne na pečive. Aj napriek tomu, krvné testy zo začiatku leta 2024 ukázali hodnotu glykovaného hemoglobínu v norme.

Skutočne veľmi ďakujem celému NFI tímu za prinavrátenie môjho zdravia a každému, kto zápasí s diabetom tento spôsob liečby, resp. stravovania určite odporúčam. Rozhodne to stojí za to!

Miroslav Záhradník jún 2022 (v ľavo), koncert v novembry 2023 (v pravo)

Ako sa teraz stravujem

Spolu s manželkou sme sa začali viac zameriavať na zdravú životosprávu. Ona sa viac hýbe a stravuje sa zdravo, a ja sa snažím vidieť zmenu svojho jedálnička ako prirodzenú súčasť života.

Raňajky

Moje bežné raňajky sú ovsené vločky s chia a lanovými semienkami, trochou čučoriedok alebo malín, zaliate rastlinným mliekom, prípadne kokosovým jogurtom.

Alternatívou je celozrnný chlieb (mám rád ražný hrubozrnný fit chlieb z Lidla, v tvare tehly – Tastino Rye Bread alebo večerný proteínový chlieb) s nejakou čerstvou zeleninou a tofu rastlinnou nátierkou (Lunter, resp. Lidl – Vemondo), prípadne Hummus, ktorý je asi moje najobľúbenejšie jedlo… 😀

NFI poznámka: Pečivo (všetkých druhov) je vysoko kalorická potravina s nízkou výživovou hodnotou. V NFI protokole uvádzame len jednu celozrnnú žemličku s humusom, a to v priemere raz za týždeň. Pečivo spomíname najmä preto, že je pre mnohých známe, ale odporúčame ho radšej nahradiť prúžkami papriky uvedenej farby.

Mnohí ľudia majú na pečivo vyvinutú potravinovú závislosť, do ktorej môžu po skončení NFI protokolu opäť spadnúť. Skúste si na raňajky zaradiť potraviny, ktoré vás nebudú lákať k pečivu. Inšpiráciu nájdete aj na našej stránke v sekcii Po ukončení NFI protokolu.

Čo sa týka hotových rastlinných nátierok z obchodov, pri nákupe si prosím všímajte údaje na etikete: tuky a z toho nasýtené mastné kyseliny (tzv. zlé tuky). Napríklad, ak ste spomínali tofu nátierku, samotné biele „tofu natural“ obsahuje 8 g tuku, z toho 1,0 g nasýtených mastných kyselín. Vo výrobkoch z tofu by malo byť množstvo nasýtených mastných kyselín menej než 1,0 g, pretože sa do nich pridáva zelenina alebo strukoviny. Ak sú na vašom obľúbenom výrobku tieto hodnoty vyššie, zvážte jeho výber.

Polievky

Mám veľmi rád polievky, najradšej zeleninovú s pohankou, ale aj šošovicovú, brokolicovú krémovú, tekvicovú, kapustovú, prípadne jednoduchú cesnačku. V letnom horúcom období som ale polievky dosť vynechával.

NFI poznámka: Polievky sú vynikajúcim jedlom pre udržanie zdravého životného štýlu. Môžete v nich kombinovať veľa rôznych druhov zeleniny a strukovín. Čím rôznorodejšie zloženie tým viac druhov živín obsiahnete.

Pri príprave polievok sa vyhnite používaniu masla, vrátane rastlinných variantov. Odporúčame karamelizovať cibuľku bez oleja, ako popisujeme v sekcii Polievky. Týmto spôsobom výrazne znížite množstvo kalórií a hlavne tzv. „zlých tukov“.

Polievky majú aj tú výhodu, že sa dajú ľahko zamraziť. V mrazničke ich máte vždy po ruke, keď nestíhate variť. Môžete ich konzumovať na obed aj večeru, čo je skvelá alternatíva k pečivu.

Prekvapilo nás, že v lete ste polievky príliš nekonzumovali. Polievky sú nielen bohaté na živiny, ale aj na tekutiny. Mnohí ľudia majú problém s pitím odporúčaných 2 litrov tekutín denne, takže vyšší príjem polievok je ideálny najmä počas letných mesiacov.

Hlavné jedlá

Pri príprave hlavných jedál využívam prevažne potraviny z NFI protokolu. Stravujem sa vegánsky, len výnimočne skonzumujem napr. kefír (v zime dobre pôsobí na imunitu v črevách), vajíčko, prípadne na rodinných alebo spoločenských udalostiach si dávam rybu. Všetkým ostatným druhom mäsa a živočíšnym produktom sa zásadne vyhýbam, aby som časom neskĺzol do starých koľají…

Ako hlavné jedlo mám veľmi rád celozrnnú ryžu s tofu, fazuľou a paprikou. Skvele ma zasýti aj pohánka s dusenými zelenými fazuľkami. Výborne mi chutí aj šošovicový guláš (recepty z NFI protokolu).

Zvyknem si kupovať aj vegánske guľôčky z IKEI, je to nejaké ich originálna receptúra na báze hrachovej bielkoviny. (HUVUDROLL rastlinné guľôčky, mrazené, 500 g (1 lb2 oz) – IKEA).

Veľmi rád mám aj Hlivu ustricovú s celozrnnými cestovinami (recept z NFI) a na večeru mi skvele sedí podusený baklažán s tofu (alebo cícerom) a farebnými paprikami. Po baklažáne mám ráno vždy o niečo nižšiu glykémiu ako zvyčajne. 😀

NFI poznámka: Kefír: tu musíme povedať NIE. Stále sa jedná o mliečny produkt ktorý vzhľadom na podstatu NFI protokolu v žiadnom prípade nemôžeme odporúčať.

Nakoľko spomínate imunitu v črevách, predpokladám že kefír konzumujete kvôli živým kultúram. Je dôležité si uvedomiť, že črevná mikroflóra sa líši u ľudí s živočíšnou stravou a tých, ktorí prešli na rastlinnú stravu. Mikroflóra sa prispôsobuje prijímanej potrave.

Najprirodzenejší spôsob, ako podporiť črevnú mikroflóru, je konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny. Vláknina slúži ako potrava pre prospešné črevné baktérie, a čím viac potravy majú, tým lepšie sa množia. Vláknina, nie kefír, je kľúčom k zdravej črevnej mikroflóre.

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny zahŕňajú jablká, hrušky, chia semienka, avokádo, sušené slivky, fazuľu, cícer a šošovicu. V prípade potreby môžete využiť aj produkty z lekárne, ako sú psylium alebo inulín.

Vajcia, Mäso a ryby: Správne uvádzate, že živočíšne produkty by sa mali konzumovať len výnimočne (menej ako raz za týždeň) a v malých „ochutnávkových“ množstvách. Z pohľadu NFI by sme úplne vylúčili akúkoľvek hydinu. Pri rybách je dôležité zaujímať sa o ich pôvod.

IKEA guľôčky: Rovnako ako pri všetkých hotových produktoch, aj pri týchto guľôčkach na rastlinnej báze je dôležité sledovať obsah tukov a nasýtených mastných kyselín. Na internete sme nenašli zoznam ingrediencií, takže sa k nim nemôžme vyjadriť.

Podľa obrázku na obale sa zdá, že výrobca odporúča pripravovať ich na panvici s olejom. Odporúčame guľôčky rozložiť na papier na pečenie a pripraviť v rúre. Po vybratí ich prikryte uterákom na 10 minút, aby ste udržali vlhkosť. Po príprave v rúre budú guľôčky suchšie, než ak by sa pripravovali na panvici s olejom, ale v kombinácii s niečím vlhkejším to nebude vadiť. Môžete ich konzumovať s hummusom alebo ako hlavné jedlo so zeleninovými omáčkami.

Pitný režim

Dopoludnia vypijem zvyčajne dve kávy, samozrejme bez cukru. Do kávy si rád pridávam škoricu, počas dňa pijem okrem čistej vody aj zelený čaj, večer si varievam žihľavový čaj.

NFI poznámka: Tak ako počas NFI protokolu, aj po jeho ukončení odporúčame vypiť minimálne 2 litre vody. Vodu pite v priebehu celého dňa po menších množstvách – nie celého pol litra naraz. Vzhľadom na to že stále ešte užívate lieky na krvný tlak, prosím zvážte bezkofeínovú alternatívu kávy.

Chuť na sladké

Ak mám chuť na sladké, čo zvyčajne každý deň mám pri mojej mentálnej práci, tak sa mi osvedčili RAW tyčinky z Lidla – zložene Datle, kokos, kakao.

Alebo mám rád sušené datle s trochou sušených orechov alebo mandlí. Občas si dám kúsok 85perc. horkej čokolády.

Ale žiaľ občas neodolám a zhreším nejakým pečeným koláčom, ktorý u nás rozvoniava, pokiaľ manželka niečo upečie. Prípadne na oslave nejaký ľahký zákusok, tomu tiež ťažko odolať.

Ale napr. zmrzline som celé toto aj minulé leto úspešne odolal, aj keď sme s deťmi chodili „na zmrzlinu“. Tú som si skrátka nikdy nedal.

NFI poznámka: Pri chuti na sladké (okrem toho čo spomínate), môžete siahnuť aj po sušených či čerstvých banánoch alebo lyofilizovanom ovocí.

Rozvoniavajúcim koláčom sa naozaj len ťažko odoláva. Ak sa dá, siahnite po druhoch ktoré nemajú plnku (väčšinou sa pripravuje z rastlinných tukov a margarínov s vysokou kalorickou hodnotou a množstvom tuku).

Alternatívou k zmrzline z mlieka sú sorbety. Nájdete ich dnes už v každom zmrzlinárstve. Najbežnejší je asi mango sorbet. Ovocné sorbety je jednoduché si pripraviť aj doma – skúste napr. náš „malinový sorbet„.

Pracovné cesty mimo bydliska

1 – 2x v týždni pracovne cestujem mimo Bratislavu. Väčšinou si jedlo balím so sebou. To nešťastné voňavé čerstvé pečivo (nie biele). Ťažko sa tomu odoláva. Pribalím si k nemu rastlinnú nátierku a zeleninu.

NFI poznámka: Asi správne tušíte, chyba je v tom pečive. Treba ho skúsiť nahradiť plnohodnotnou stravou. Ideálne je si jedlo nabaliť z domu. Mali sme pána, ktorý denne šoféroval stovky kilometrov. Jedlo si balil do krabičiek a počas obeda sa zastavil v motoreste, kde zamestnancom dal 1-2 eurá, aby mu obed ohreli v mikrovlnke, a potom sa tam v kľude aj najedol.

TTakéto kočovnícke riešenie môžete nahradiť obedom v reštaurácii. V ázijských reštauráciách zvyčajne nájdete tofu s rôznymi prílohami. V bežných reštauráciách si môžete objednať cestoviny s paradajkovou omáčkou, alebo si na požiadanie dajú pripraviť zeleninové rizoto či restovanú zeleninu s opekanými zemiakmi.

Ďalšou možnosťou je prispôsobiť si jedlo z originálneho jedálnička. Môžete požiadať, aby vám nedali syr, a namiesto mäsa dali opekané zemiaky, hlivu, strukoviny alebo niečo podobné.

Veľmi dobrá je aplikácia na telefón „HappyCow – vegan food near you„. Podľa Vašej polohy Vám najde najbližšie vegánske reštaurácie aj reštaurácie ktoré ponúkajú vegánsku možnosť stravovania. Aplikácia funguje po celom Slovensku a samozrejme v zahraničí.

Pohybové aktivity

Do svojich pohybových aktivít som zaradil aj pravidelné cvičenie činkami, aby som získal nielen vytrvalostnú ale aj svalovú kondíciu.

Počas jesenného a zimného obdobia častejšie cítim oslabenie imunity. Častejšie chytím nejakú ľahkú chrípku či prechladnutie (či už od dcérky, keď niečo priniesla zo školy, alebo od svojich vlastných študentov). V lete mi zasa nerobí dobre klimatizácia, hlavne v aute. Ľahko z nej prechladnem. Ale myslím, že to je vekom a snáď sa to postupne cvičením zlepší…

NFI poznámka: Kostrové svaly hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi a lipidov (tukov). Priemerný človek začína strácať svalovú hmotu už vo veku 25 rokov. Medzi 40. a 70. rokom života dochádza k priemernej strate svalov o 8 % každých 10 rokov.

Aj keď svalová hmota ubúda, ľudia si obvykle zachovávajú rovnaké veľkosti porcií a stravovacie návyky. To vedie k postupnému vzniku nadváhy.

Tým, že ste začali budovať svoju svalovú kondíciu ste klepli klinec po hlavičke. Pre zdravé telo je dôležité si udržať svalovú hmotu aj napriek tomu že roky idú proti nám. Svalové tkanivo vylučuje myokíny, ktoré pomáhajú regulovať metabolizmus vo všetkých ostatných tkanivách tela. Čím silnejšie a zdravšie sú vaše svaly, tým efektívnejšie vaše telo hospodári so sacharidmi a tukmi.

Čo sa týka posilnenia imunity, doterajšie poznatky naznačujú, že aspoň 30 minút ľahkej fyzickej aktivity (napríklad rýchlej chôdze) môže mať stimulujúce účinky na imunitný systém.

Spomalenie metabolizmu?

Mám doma pár kníh venujúcich sa chudnutiu a „zdravej strave“. Na základe informácií ktoré som sa dočítal, si myslím že u mňa došlo počas nasledovania NFI protokolu k spomaleniu metabolizmu a preto po nejakom čase klesala moja hmotnosť strašne pomaly.

NFI poznámka: NFI protokol vďaka špeciálnym chemickým reakciám urýchľuje metabolizmus – odbúravanie lipidov.

Spomalenie metabolizmu môže byť spôsobené nepravidelnosťami v stravovaní, kedy sa pri dlhšom hladovaní telo rýchlo prepne do „úsporného chodu“. Tento proces sebazáchovy spomaľuje metabolizmus, aby si telo uložilo kalórie na neskôr.

Nedostatočné množstvo spánku spôsobuje množstvo zdravotných ťažkostí a je priamo zodpovedné za spomalenie metabolizmu. Unavené telo si pýta viac jedla, často túži po sladkostiach, a pritom si každú kalóriu šetrí na horšie časy.

Miroslavov príbeh ukazuje, aké dôležité je vnímať signály tela a hľadať efektívne riešenia na zlepšenie zdravia. Jeho odhodlanie a snaha o zmenu sú inšpiráciou pre všetkých, ktorí bojujú s podobnými problémami.

Ak vás zaujíma, ako môže NFI protokol pomôcť aj vám, neváhajte nás kontaktovať!.

— Prečo NFI? —

Citát od Hippokrata na hlavnej stránke NFI protokolu "Nech jedlo je vaším liekom a liek je vaším jedlom".

Už Hippocrates, otec medicíny, pred naším letopočtom vedel že strava ktorú konzumujeme môže naše ochorenia spôsobiť, ale ich aj vyliečiť. NFI protokol je toho priamym dôkazom. Vyskúšajte aspoň dva týždne. Vaše telo Vám bude za to vďačné.

Pred a po NFI

Janka Brezinová - NEDU Ľubochňa
Janka Brezinová - NEDU Ľubochňa
Peter P. (Prvý NFI pacient)
Peter P. (Prvý NFI pacient)
Marta Matisová pred a po NFI protokole
Marta Matisová pred a po NFI protokole